Premierul Bolojan s-a lăudat că taie banii partidelor, dar ele au încasat în ianuarie 2,8 milioane de euro, bani publici

HomePolitică

Premierul Bolojan s-a lăudat că taie banii partidelor, dar ele au încasat în ianuarie 2,8 milioane de euro, bani publici

Premierul Ilie Bolojan anunța, la 17 dec

Iohannis sesizează CCR cu privire la Legea care permite celor care dețin permis categoria B și au 24 de ani împliniți să conducă anumite motociclete
UPDATE VIDEO | Marile decizii se iau în teambuilding la Sinaia / PNL decide strategia electorală: Fără liste comune cu PSD
PSD votează proiectul de hotărâre pentru sesizarea Curții Europene de Justiție cu privire la Mercosur

Premierul Ilie Bolojan anunța, la 17 decembrie 2025, că a ajuns la un acord în Coaliție pentru reducerea cu 10% a subvențiilor pentru partidele politice. Cu toate astea, partidele rămân finanțate generos din bani publici, în condițiile în care presiunea de pe umerii populației rămâne ridicată. Deși Bolojan s-a lăudat că taie banii partidelor, acestea au încasat în ianuarie 2,8 milioane de euro, bani publici.

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a dat publicităţii miercuri situaţia privind subvenţiile acordate partidelor politice de la bugetul de stat în luna ianuarie 2026. Potrivit sursei citate, suma totală depăşeşte 14,4 milioane de lei, cele mai mari sume fiind virate Partidului Social Democrat (PSD), peste 4,8 milioane de lei, şi Alianţei pentru Unirea Românilor, peste 2,8 milioane de lei.

Totodată, Partidul Naţional Liberal a…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: