Oamenii de știință spun că NEANDERTHALIENII n-au avut parte de o extincție tragică: „Încă le purtăm genele”

HomeExterne

Oamenii de știință spun că NEANDERTHALIENII n-au avut parte de o extincție tragică: „Încă le purtăm genele”

Cum au dispărut oamenii de Neanderthal? O nouă analiză ADN ar putea elucida misterul – este de la sex. Ipoteza din 2010 care spune că oamenii

Kremlinul a publicat înregistrarea VIDEO a momentului când Putin s-a votat, pentru un nou mandat, din fața calculatorului 
Lloyd Austin, acuzat că a încălcat legea! Casa Albă nu a fost informată despre spitalizarea șefului Pentagonului
O tânără și-a lăsat copilul la economy pentru ca ea să călătorească la business class. Ce reacții a stârnit în mediul online

Cum au dispărut oamenii de Neanderthal? O nouă analiză ADN ar putea elucida misterul – este de la sex.

Ipoteza din 2010 care spune că oamenii moderni timpurii și oamenii de Neanderthal s-au încrucișat pe cale sexuală cândva a fost o adevărată „bombă științifică”.   Materialul genetic moștenit de Neanderthal se regăsește în toate populațiile din Africa subsahariană și s-a raportat inițial că oamenii moderni au moștenit aproximativ 1-4% din genomul Omului de Neanderthal.

MC1R (o genă mutantă care face să se nască oameni roșcați, întâlnită numai la neanderthalieni și la populațiile moderne de Homo sapiens sapiens) se găsește în  5% din europeni. Gena este prezentă și la aborigeni. 

Neanderthalienii preistorici aveau înălțimi variate între 150 și 170 de centimetri (atât bărbații, cât și femeile). Neandertalienii erau destul de scunzi conform standardelor noastre moderne., dar în Israel au fost descoperite osemintele…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0