„Mi-a dat un mic impuls”. 72.000 de elevi au renunțat la telefon pentru trei săptămâni. Ce au descoperit

HomeLifestyle

„Mi-a dat un mic impuls”. 72.000 de elevi au renunțat la telefon pentru trei săptămâni. Ce au descoperit

În unele cazuri, elevii au renunțat complet la telefoane, în altele au folosit „dumbphones” sau au limitat utilizarea zilnică la câteva minute, pot

Horoscop 19 Decembrie 2024. Berbecii Se Văd Azi Nevoiți Să Se Ocupe Mai Mult De Cei Dragi, De Nevoile și De Solicitările Lor
lista pacienților care vor primit toți banii
INTERVIU. Cum Se Schimbă Bucătăria Românească. Drumul De La Mâncărurile Tradiționale, Trecând Prin „pizza Cu Jumări și Murături”, Până La Farfuriile Spectaculoase Ale Noului Val Local

În unele cazuri, elevii au renunțat complet la telefoane, în altele au folosit „dumbphones” sau au limitat utilizarea zilnică la câteva minute, potrivit The New York Times.

Primele zile: dificultăți și adaptare

Inițiativa a fost lansată de profesorul de biologie Fabian Scheck din Austria și urmărește să arate ce efecte are folosirea excesivă a telefoanelor asupra sănătății și vieții sociale a adolescenților.

Experimentul se numește „Handy-Experiment” și s-a desfășurat între 4 și 24 martie și implică elevi din Austria, Germania, Italia, Elveția și Liechtenstein. Acesta este documentat și monitorizat științific de ORF (Corporația Austriacă de Radiodifuziune).

Pentru mulți participanți, începutul a fost dificil. 

O elevă de 11 ani a descris impactul imediat al renunțării la telefon: „Prima zi a fost cea mai grea și cea mai rea. Nu voiam să mă duc acasă, pentru că știam că voi vrea să-mi folosesc…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: