Insolit/Inedit. “Deșteaptă-te Române”, în varianta africană. Cum i-au cântat Imnul României kenyenii lui Iohannis

HomePolitică

Insolit/Inedit. “Deșteaptă-te Române”, în varianta africană. Cum i-au cântat Imnul României kenyenii lui Iohannis

Klaus Iohanis a avut parte de o surpriză insolită la primirea festivă în Kenya. La parada oficială din fața palatului Prezidențial din Nairobi

Trei scenarii pentru aderarea României la Spațiul Schengen. „Șansele au crescut simțitor”
Calendarul consultărilor cu partidele politice pentru desemnarea candidatului pentru funcția de premier. UDMR merge separat la Cotroceni
Obținerea statutului de membru al OCDE rămâne un important obiectiv strategic al României

Klaus Iohanis a avut parte de o surpriză insolită la primirea festivă în Kenya. La parada oficială din fața palatului Prezidențial din Nairobi președintele României a avut onoarea să asculte în premieră Imnul Național într-o interpretare pe cât de originală, pe atât impetuoasă, special lucrată de fanfara africană în onoarea sa. William Ruto, președintele Kenyei, a părut mulțumit de performața tarafului oficial.

Iohannis a savurat imperturbabil momentul artistic cu mâna la batista de la piept, nu s-a lăsat furat de emoțiile copleșitoare inevitabile, dar, ulterior l-a postat pe site-ul oficial al Cotrocenilor. A fost un succes fulminant. Mii de români, până acum, au descărcat “Deșteaptă-te Române”, lucru care nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie, ca semnal pe telefoanele mobile. Despre răspândirea pe rețele nu mai vorbim.

Reamintim că președintele efectează un turneu diplomatic în Africa, pe ambele coaste, din Kenya în…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0