Convorbire telefonică între Luminița Odobescu și șeful diplomației SUA, Antony Blinken, despre atacurile cu drone de la granița României

HomePolitică

Convorbire telefonică între Luminița Odobescu și șeful diplomației SUA, Antony Blinken, despre atacurile cu drone de la granița României

Ministrul Afacerilor Externe Luminiţa Odobescu şi secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, au avut joi, o discuţie telefonică, la iniţiativa

Gabriela Firea, semnal de alarmă de Ziua mondială împotriva exploatării prin muncă a copiilor
„Nu mai este acel PSD toxic de atunci”
Alți 16 români și membrii ai familiilor lor au fost evacuați din infernul din Gaza/ 237 de români și familiile au fost evacuați până acum

Ministrul Afacerilor Externe Luminiţa Odobescu şi secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, au avut joi, o discuţie telefonică, la iniţiativa părţii americane, privind implicaţiile asupra României ale atacurilor ruse asupra porturilor fluviale ucrainene.

Șefa diplomației române a salutat sprijinul și solidaritatea SUA și Aliaților cu România și a subliniat importanța menținerii evoluțiilor din Marea Neagră și regiune în atenția NATO. Odobescu și secretarul de stat Blinken s-au referit la importanța continuării discuțiilor și coordonării bilaterale pe teme de securitate și în ceea ce privește agenda curentă a NATO.

Cei doi demnitari au reliefat nivelul excelent al cooperării bilaterale și interesul comun pentru adăugarea de noi dimensiuni în relația bilaterală, cu accent pe colaborarea în domeniul energiei.

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0