Convorbire telefonică între Luminița Odobescu și șeful diplomației SUA, Antony Blinken, despre atacurile cu drone de la granița României

HomePolitică

Convorbire telefonică între Luminița Odobescu și șeful diplomației SUA, Antony Blinken, despre atacurile cu drone de la granița României

Ministrul Afacerilor Externe Luminiţa Odobescu şi secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, au avut joi, o discuţie telefonică, la iniţiativa

Comisia Europeană face investigații antisubvenție privind EV-urile din China, dar păstrează liile de comunicare cu Beijingul
Israelul arată lumii IMAGINILE ATROCITĂȚILOR, în ziua 23 de război/ Unitate special înființată pentru a lichida fiecare terorist implicat
Deciziile se iau pentru IPOTETICE situații viitoare

Ministrul Afacerilor Externe Luminiţa Odobescu şi secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, au avut joi, o discuţie telefonică, la iniţiativa părţii americane, privind implicaţiile asupra României ale atacurilor ruse asupra porturilor fluviale ucrainene.

Șefa diplomației române a salutat sprijinul și solidaritatea SUA și Aliaților cu România și a subliniat importanța menținerii evoluțiilor din Marea Neagră și regiune în atenția NATO. Odobescu și secretarul de stat Blinken s-au referit la importanța continuării discuțiilor și coordonării bilaterale pe teme de securitate și în ceea ce privește agenda curentă a NATO.

Cei doi demnitari au reliefat nivelul excelent al cooperării bilaterale și interesul comun pentru adăugarea de noi dimensiuni în relația bilaterală, cu accent pe colaborarea în domeniul energiei.

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0