Adio, țigări! Orașul în care nu mai ai voie să fumezi NICĂIERI

HomeExterne

Adio, țigări! Orașul în care nu mai ai voie să fumezi NICĂIERI

Autoritățile dintr-un mic oraș german au declarat război fumătorilor. Mai exact, l-au interzis cu totul! Decizia, una deja controversată și in

România și Bulgaria, printre campioanele UE la amprentă scăzută de carbon. De ce economia rămâne totuși intens poluantă
Război în Orientul Mijlociu, ziua 564. Creștinii din Fâșia Gaza deplâng moartea Papei Francisc
Război în Orientul Mijlociu, ziua 552. Iranul și-a plasat forțele armate în stare de ALERTĂ maximă

Autoritățile dintr-un mic oraș german au declarat război fumătorilor. Mai exact, l-au interzis cu totul! Decizia, una deja controversată și intens criticată de cei afectați, este motivată prin dorința de a proteja sănătatea publică și de a schimba atitudinea comunității față de dependența de nicotină.

Inițiativa ar putea marca începutul unei revoluții în ceea ce privește reglementările legate de fumat, cu scopul de a crea un mediu mai sănătos pentru toți cetățenii.

Este vorba de Holzwickede, un mic oraș din Renania de Nord-Westfalia, unde municipalitatea a decis să devină prima care interzice fumatul la toate evenimentele publice în aer liber, în această țară.

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0