„N-am dat concurs pentru acest post”

HomePolitică

„N-am dat concurs pentru acest post”

„N-am dat concurs pentru acest post”, a răspuns ministrul Culturii, Lucian Romașcanu, la întrebarea dacă postul său va fi dat liberalilor la ro

Victor Ponta are un mesaj pentru Nicuşor Dan
Marcel Boloș: În sectorul bugetar se discută „haide să cheltuim banii, că îi pierdem la sfârşit de an”
Marcel Ciolacu își descrie colegii politici / George Simion, un grobian / Drulă a rămas la rangă / Ciucă, un partener corect

„N-am dat concurs pentru acest post”, a răspuns ministrul Culturii, Lucian Romașcanu, la întrebarea dacă postul său va fi dat liberalilor la rocada guvernamentală.

Pe de altă parte, ministrul a admis că și-ar dori să rămână la conducerea ministerului.

Romașcanu: „Nu știu care va fi rezultatul final”

Nu știu care va fi rezultatul final. În ceea ce privește negocierile, nu sunt implicat.

Eu pot să vă spun un singur lucru, sunt la al doilea mandat în fruntea Ministerului Culturii. Am făcut tot ceea ce am putut și tot ceea ce m-am priceput ca să pot duce acest domeniu înainte, am avut un buget cu 45% mai mare anul trecut, cu 20% mai mare anul acesta, am avut pentru prima oară preempțiune pentru achiziția manuscriselor lui Cioran, Eliade, am luat Jurnalul Reginei Maria, suntem pregătiți să exercităm dreptul de preempțiune pentru a cumpăra o clădire pentru Muzeul Ororilor Comunismului, legislația, Codul Patrimoniului e foarte aproape…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0