„Mi-a dat un mic impuls”. 72.000 de elevi au renunțat la telefon pentru trei săptămâni. Ce au descoperit

HomeLifestyle

„Mi-a dat un mic impuls”. 72.000 de elevi au renunțat la telefon pentru trei săptămâni. Ce au descoperit

În unele cazuri, elevii au renunțat complet la telefoane, în altele au folosit „dumbphones” sau au limitat utilizarea zilnică la câteva minute, pot

Horoscop 12 Decembrie 2023. Capricornii Au Parte De O Zi Care îi Invită La O Revenire, La O Atitudine Mai Tolerantă Față De Toți Cei Din Jur
Horoscop 10 Iunie 2023. Scorpionii Trebuie Să Fie Onești Cu Ei înșiși și Să Recunoască Ce Nu Le-a Ieșit Din Tot Ce Au Vrut Să Facă în Ultima Perioadă
Cele Mai înspăimântătoare Poduri Din Lume

În unele cazuri, elevii au renunțat complet la telefoane, în altele au folosit „dumbphones” sau au limitat utilizarea zilnică la câteva minute, potrivit The New York Times.

Primele zile: dificultăți și adaptare

Inițiativa a fost lansată de profesorul de biologie Fabian Scheck din Austria și urmărește să arate ce efecte are folosirea excesivă a telefoanelor asupra sănătății și vieții sociale a adolescenților.

Experimentul se numește „Handy-Experiment” și s-a desfășurat între 4 și 24 martie și implică elevi din Austria, Germania, Italia, Elveția și Liechtenstein. Acesta este documentat și monitorizat științific de ORF (Corporația Austriacă de Radiodifuziune).

Pentru mulți participanți, începutul a fost dificil. 

O elevă de 11 ani a descris impactul imediat al renunțării la telefon: „Prima zi a fost cea mai grea și cea mai rea. Nu voiam să mă duc acasă, pentru că știam că voi vrea să-mi folosesc…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: