Dosarul Roșia Montană. Premierul ar propune REFERENDUM privind extracția aurului

HomePolitică

Dosarul Roșia Montană. Premierul ar propune REFERENDUM privind extracția aurului

Dosarul Roșia Montană este departe de final. Recent, am aflat că am putea fi buni de plată cu suma de 7 miliarde de euro. Pe 8 martie, potrivit

Moțiunea de cenzură inițiată de PSD și AUR împotriva Guvernului Bolojan este citită azi, în plenul Parlamentului, de Petrișor Peiu
Să vedem cine blochează prin tribunale proiectele critice ale statului
Premierul Marcel Ciolacu, întâlnire cu Viktor Orban, la București. „Acesta este începutul unei frumoase prietenii”

Dosarul Roșia Montană este departe de final. Recent, am aflat că am putea fi buni de plată cu suma de 7 miliarde de euro. Pe 8 martie, potrivit ministrului de Finanțe Marcel Boloș, țara noastră va primi sentința.

„Eu aș face Referendum să vedem ce spun și românii, dacă e oportun să scoatem aurul de la Roșia Montana”, a reacţionat premierul Marcel Ciolacu la decizia așteptată vineri de România în litigiul privind Roșia Montana.

Tribunalul de arbitraj din cadrul Centrului Internațional pentru Reglementarea Diferendelor Relative la Investiții al Băncii Mondiale (ICSID) se va pronunța vineri în procesul intentat României de către Gabriel Resources, acționarul majoritar al Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), pentru aurul de la Roșia Montană, după scandalul prin care zona a fost introdusă în patrimoniul UNESCO.

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu promite să facă LUMINĂ în scandalul legat de Roșia Montană: După decizie, voi pune la…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0