Marcel Boloș: În sectorul bugetar se discută „haide să cheltuim banii, că îi pierdem la sfârşit de an”

HomePolitică

Marcel Boloș: În sectorul bugetar se discută „haide să cheltuim banii, că îi pierdem la sfârşit de an”

Guvernul va adopta, cel mai probabil, în ședința din această săptămână un proiect de ordonanță prin care dorește să mai economisească din banii

Când spunem că nimeni nu mai trebuie lăsat în urmă, trebuie să și trecem la fapte
Camera Reprezentanților își dă jos propriu șef, printr-un vot istoric. Republicanul Kevin McCarthy este înlăturat după un mandat de 10 luni
Florin Barbu anunță că este publicat Ghidul solicitantului pentru energie verde în fermele și fabricile românești

Guvernul va adopta, cel mai probabil, în ședința din această săptămână un proiect de ordonanță prin care dorește să mai economisească din banii publici. În document sunt trecute tăieri de cheltuieli, la diverse categorii, valabile în noiembrie și decembrie. Citește mai multe aici. 

Ministrul Finanțelor a motivat necesitatea unei astfel de ordonanțe de o „datorie morală” a autorităților de a preveni blocarea fondurilor europene. Mai ales că anul viitor este unul „sensibil”, spune Boloș.

Ce ar însemna ca România, anul viitor, să aibă 5.000 de șantiere fără fonduri europene? Nu cred că ar fi de bun augur, fiind un an care, totuși, este un an sensibil din punct de vedere al alegerilor. Dar, dincolo de acest lucru, avem datoria morală să facem tot ce ține de noi ca să nu riscăm blocarea fondurilor europene, adică să nu riscăm să nu mai putem face proiectele de infrastructură de apă, canalizare, de asfaltare de străzi,…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0