Susțin ca România să devină un hub regional

HomePolitică

Susțin ca România să devină un hub regional

Miniștrii Cercetării și Inovării din Uniunea Europeană și-au dat mâna pentru dezvoltarea tehnologică, sub egida Spațiului European de Cercetare

Marcel Ciolacu, prima vizită în străinătate ca premier al României. Unde se deplasează de urgență șeful Executivului
Marcel Ciolacu îi transmite lui Volodimir Zelenski dorința de a participa la reconstrucția Ucrainei
„Dacă partidul îmi va cere să candidez, voi candida!”

Miniștrii Cercetării și Inovării din Uniunea Europeană și-au dat mâna pentru dezvoltarea tehnologică, sub egida Spațiului European de Cercetare (ERA). România și-a exprimat poziția, la reuniunea informală a miniștrilor de resort, de la Santander, din 27-28 iulie, de a deveni un hub regional.

Spațiul European de Cercetare urmărește crearea unei piețe unice a UE pentru cercetare, inovare și tehnologie. Lansat în 2000, SEC a contribuit la stimularea cercetării și inovării (C&I) în UE prin încurajarea liberei circulații a cercetătorilor și a cunoștințelor și prin alinierea politicilor și a programelor naționale de cercetare.

Am susținut în adunările plenare, poziția României de a deveni un hub regional de cercetare/dezvoltare pentru teme cruciale ale viitorului Europei: tehnologii inovatoare, digitalizare, energie și educație. Cât timp suntem orientați către transferul tehnologic și urmărim să avem politici comune cu alte state…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0