Secretarul general al NATO, Mark Rut
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, se întâlnește miercuri cu președintele american Donald Trump la Casa Albă, în încercarea de a destinde tensiunile provocate de conflictul cu Iranul, al nemulțumirilor exprimate de Washington față de aliații europeni și al pregătirilor pentru summitul NATO programat pe 7 și 8 iulie, la Ankara, relatează Reuters.
Relația dintre SUA și NATO, pusă din nou la încercare
Mark Rutte încearcă să evite o nouă deteriorare a relațiilor dintre Statele Unite și aliații săi europeni, după ce administrația Trump și-a exprimat nemulțumirea față de lipsa sprijinului primit din partea NATO în contextul conflictului geopolitic cu Iran.
Donald Trump s-a declarat frustrat de refuzul unor state membre de a susține…


Comentarii